The reward of growing your own: harvesting

This evening I harvested about a pint’s worth of raspberries from my backyard garden.  The joy of growing your own!  And I will indulge myself with these raspberries at breakfast tomorrow morning.

The labor involved for the raspberries – not much.  Even the cost of watering has been relatively low (especially with lots of rain recently).  I would have paid between $4.99 – $6.99/pint depending on location if purchased at a store or a farmer’s market.  Much cheaper growing them myself.  🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: